

Dla Twojej wygody oferujemy
parking

chwili

oglądanie


jacuzi

internet

niepełnosprawnych

z pysznym menu

całego świata

do dyspozycji

AKTUALNA POGODA
Zobacz ulotkę ofertową 


O Krynicy

Krynica-Zdrój jest jednym z najbardziej znanych kurortów, określana „Perłą Polskich Uzdrowisk”, położona w Beskidzie Sądeckim na wysokości 560-620m n.p.m. w malowniczych dolinach Kryniczanki i jej dopływów; Palenicy, Słotwinki i Czarnego Potoku. Od wschodu, północy i zachodu otaczają Krynicę–Zdrój zalesione wzgórza Krzyżowa (813m), Huzary (865m), Bradowiec (817m) Góra Parkowa (714m) nad nimi góruje Jaworzyna Krynicka (1114m).
Pierwsza wzmianka o wsi Krynica (Krzenycze) pochodzi z 1547 roku, a rok 1793 zapisał się wykupieniem pierwszej działki ziemi ze źródłem wody mineralnej, co przyczyniło się do powstania pierwszych domów zdrojowych , ale prawdziwy rozwój nastąpił po 1856 roku dzięki działalności prof. Józefa Dietla zwanego ”wskrzesicielem„ Krynicy. Lata I wojny światowej to czas zahamowania rozwoju uzdrowiska a po niej uzdrowisko przejęły władze polskie które odrestaurowały część obiektów i wiele wybudowano nowych np. Nowe Łazienki Mineralne, kolejkę szynową na Górę Parkową, stadion zimowy, tor saneczkowy a przede wszystkim pierwsze sanatorium „Lwigród”. Pod koniec XIX w Krynica-Zdrój stała się modnym i elitarnym miejscem pobytu i spotkań wielu sławnych Polaków – J. Matejko, A. Grottger, H. Sienkiewicz, J. I Kraszewski - a w okresie międzywojennym wybitni pisarze i artyści scen polskich z Janem Kiepurą na czele. W 1919 roku na wczasy lub leczenie przybyło do Krynicy 10 tys. osób a w 1938r liczba ta wzrosła do 40 tys.
Sławę swą jako uzdrowisko Krynica-Zdrój zawdzięcza znakomitym wodom leczniczym, wśród których niezastąpione to Zuber, Słotwinka, Jan, Józef, Mieczysław ale także walorom klimatu podalpejskiego który to wyróżnia się dużą liczbą dni słonecznych w roku ale także znacznymi wahaniami temperatury i ciśnienia atmosferycznego w ciągu doby. Druga wojna światowa i okres okupacji przerwały rozwój uzdrowiska. Po wojnie nastąpiła rozbudowa kurortu nie tylko o obiekty sanatoryjne ale także wczasowe a przede wszystkim o obiekty infrastruktury rekreacyjno-sportowej.
Oddana do użytku w 1997r najnowocześniejsza w Polsce kolej gondolowa sprawiła iż Krynica-Zdrój jest jednym z wiodących w Polsce ośrodków narciarstwa alpejskiego, klasycznego i snowboardu uprawianych na stokach Jaworzyny, Słotwin i Azotów. Imprezy rekreacyjne, turystyczne, aktywnego wypoczynku, kongresowe i kulturalne to te do uczestnictwa, w których serdecznie naszych Gości zapraszamy.
Corocznie w uzdrowisku organizuje się wiele imprez o zasięgu krajowym i międzynarodowym, seminaria naukowe seminaria polityczne, międzynarodowe spotkania ludzi kultury, sztuki, biznesu, polityki, plenery malarskie i ich poplenerowe wystawy , występy zespołów artystycznych, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku czy indywidualnych upodobań. W drugiej połowie sierpni a za sprawą Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury Krynica-Zdrój staje się stolicą opery i operetki a koncerty promenadowe(np. „Wielka sława to żart…) na Krynickim Deptaku „ na żywo” ogląda kilkanaście tysięcy ludzi.
Największym wydarzeniem polityczno-gospodarczym jest odbywające się na początku września Forum Ekonomiczne , które ściąga do Krynicy-Zdroju wielu bardzo ważnych polityków, przedstawicieli biznesu i gospodarki.